90min.cz

fotbalový magazín

Analýza: Jak se Nottingham Forest ocitl v přední trojici Premier League?

7 min read
Chris Wood, Nottingham Forest

Foto: Instagram, Nottingham Forest

Je to už více než 25 let, kdy fanoušci Nottinghamu Forest večer ulehali s tím, že jejich tým je součástí první trojice v Premier League. A v těchto dnech se z toho mohou radovat znovu. V čem spočívá kouzlo Lesníků?

Je to příběh jako od Walta Disneyho. Nottingham Forest, tradiční tým z Ostrovů, si v sezoně 2021/22 vybojoval návrat do nejvyšší anglické soutěže poprvé po téměř 25 letech. Současnému trenérovi klubu, kterým je Nuno Espírito Santo (50 let), bylo 25, když hrál Nottingham naposledy Premier League.

Nebo pro lepší představu ještě trochu jinak. Anthony Elanga, Callum Hudson-Odoi, Morgan Gibbs-White, Elliot Anderson, Murillo a Neco Williams patří spolu s dalšími mezi hlavní tahouny týmu. Nikdo z výše jmenovaných ještě nebyl na světě, když se v roce 1999 v Nottinghamu s Premier League loučili. 

Lesníky v jejich prvoligové premiéře toto tisíciletí dělily od sestupu pouhé čtyři body. Rok se s rokem sešel a na konci sezóny 2023/24 to nebylo o moc lepší – NFFC ji završili jednu příčku nad sestupovým pásmem s hubeným šestibodovým náskokem.

Letos ale svěřenci Nuna Espírita Santa dali zapomenout na staré Lesníky. Vlétli do nového ročníku jako hurikán a momentálně se spokojeně vyhřívají na sluncem zalitém třetím místě tabulky. Obě předchozí sezóny se Nottingham touto dobou plácal těsně nad sestupovým pásmem nebo dokonce rovnou v něm po boku Lutonu nebo Wolverhamptonu.

A nyní? Na špici tabulky jim dělají společnost velikáni jako Manchester City, Chelsea nebo Arsenal. Jak k téhle změně společnosti vlastně došlo? Identifikovali jsme pro vás tři zásadní faktory aktuálního úspěchu Forestu. Protože tak jednoduché jako: „Nottingham to v Premier League řeže jako praví dřevorubci“ to vskutku není. 

Faktor první: LOS

Ano, Occamovu břitvu lze snadno aplikovat i na fantastický vstup Lesníků do sezony 2024/25. Proč jsou na tom lépe než loni nebo předloni? Měli přívětivější los a narazili zatím na hratelnější soupeře. A není to jen nějaký subjektivní pocit. Tuhle skutečnost ve svých kalkulacích potvrzuje i The Athletic. Nottingham měl ze všech týmů Premier League jeden z nejsnazších vstupů do sezóny. Podle renomovaného webu se s lehčí konkurencí musel poprat jenom Everton, Leicester a Aston Villa.

Dva roky dozadu touto dobou už za sebou měli hráči Forestu zápasy proti Newcastlu, Tottenhamu nebo Manchesteru City. Ty všechny prohráli a brodili se po kotníky v sestupových vodách (19. místo). Loni to nebylo o moc lepší – po porážkách od Arsenalu, Liverpoolu a obou klubů z Manchesteru se Lesníci krčili na 15. příčce a od ‘relegation zone’ je dělily 2 body. Letos ale Nottingham doposud narazil ze širší ‘TOP 8’ jen na Liverpool a Chelsea. A navíc si v těchto zápasech vedli o poznání lépe než v minulých dvou sezonách. Čímž se dostáváme k druhému faktoru…

Faktor druhý: LEPŠÍ VÝKONY

Příčina zlepšení je vcelku elementární: efektivní útok + pevná obrana = úspěch. Obrana Forestu zatím inkasovala pouze 7 gólů, přičemž méně branek obdržel jen Liverpool (6). Zadáci Lesníků totiž svoje soupeře prakticky nepouští do dobrých příležitostí. Z dat Opta Analyst plyne, že průměrné xG soupeřovy střely je 0,072 (nejnižší v rámci Premier League). Zadní čtyřka ve spolupráci s brankářem Selsem navíc odvádí tak dobrou práci, že méně než 5 % střel soupeře končí inkasovaným gólem (druhá nejnižší konverze v Premier League).

No a v útoku Nottinghamu úřaduje kanonýr, který v některých ofenzivních aspektech předčí i Haalanda. Jmenuje se Chris Wood a svého severského souputníka natírá ve srovnání konverze střel na góly, neboli kolik střel průměrně daný forvard potřebuje na vsítění branky.

U Erlinga Haalanda končí gólem každá pátá střela. Pokud se budeme bavit o střelách na bránu, pak je to každá třetí. Novozélandský snajpr promění v gól každou svou třetí střelu, respektive každou druhou střelu na bránu. Když to zjednodušíme, Haaland sice má na svém kontě více vstřelených branek, ale také více příležitostí ‘spálí’. Chris Wood je ve srovnání s ním ve vápně soupeře výrazně efektivnější.

Forest loni i předloni v úvodu sezony underperformoval, zapisoval méně bodů než by si jejich výkony žádaly. V sezoně 2022/23 čítala ztráta oproti předpokladu 6,5 bodu, v sezoně 2023/24 3 body. Tuto externalitu Nuno Espírito Santo odboural a jeho tým momentálně dokonce lehce overperformuje, sbírá více bodů než jejich výkony naznačují.

Milovníci excelovských tabulek ocení vloženou pomůcku. Soupeře Lesníků rozděluje do čtyř kategorií podle jejich síly a stanovuje průměrný očekávaný bodový zisk ze zápasu s těmito týmy. Výsledek je jasný, stvrzení dřívějšího manka a naopak letošní zisk 2,5 budů navíc.

Kde došlo ke sledovanému zlepšení? Nottingham letos lépe zahrál proti rozšířené ‘TOP 8’, kde získal 67 % možných bodů (22/23: 8 %; 23/24: 20 %). Výrazně lépe si vedli také proti dnu tabulky. S týmy bojujícími o záchranu letos získali více než 80 % možných bodů (22/23: 11 %; 2023/24: 50%). Proti týmům ve středu hyerarchie Premier League si vedou odobně jako minulé roky. Espírito Santo prostě udělal z mužstva, které hrálo pod své možnosti, Tým s velkým T, který hraje ‘nad plán’.

Faktor třetí: REPRE PAUZA

Poslední proměnnou, která letos hraje Nottinghamu do karet, jsou reprezentační přestávky. Skvěle jim vychází jejich načasování. Fakt, že Lesníků odjíždí na reprezentační srazy méně, než je tomu u jejich aktuálních sousedů v tabulce, taky neuškodí. 

Před první repre pauzou odehrál NFFC zápas proti Wolves, ve kterém sice byli lepší, ale nakonec pouze remizovali. O 14 dní později Nuno Espírito Santo se svým odpočatým mančaftem zaskočil Liverpool a odvezl si z Anfieldu vítězství 1:0.

A podobný scénář se opakoval i během reprezentační přestávky mezi 7. a 8. kolem. Nejprve v šestém kole Lesníky na jejich vlastním hřišti ‘přetlačil’ Fulham, aby se o týden později proti Chelsea sami opakovaně střelili do nohy. Jen se štěstím, totálně propocenými dresy a jazykem na vestě hráči Forestu ubránili remízu 1:1. Následovala přestávka, v Nottinghamu se doplnila ‘mana’ a pak přišla trojice vítězství proti Crystal Palace, Leicesteru a v zatím posledním odehraném kole proti West Hamu.

Jak je možné, že repre pauzy Lesníkům prospívají? Z týmů, které momentálně okupují prvních sedm příček totiž Nottinghamu odjíždí za reprezentačními povinnostmi nejmenší počet hráčů (50 %), kdežto jejich čtyři nejbližší pronásledovatele takto opouští v průměru kolem 70 % kádru*. Navíc jen necelých 70 % hráčů Forestu pak za svou zemi odehrálo alespoň 45 minut. U Chelsea, Arsenalu, Aston Villy a Tottenhamu si signifikantní minutáž** připisuje 80-90 % těch, kteří odjedou na reprezentační sraz.

*Započítáni jsou pouze hráči, kteří za svůj tým letos odehráli minimálně 90 minut v Premier League
**Signifikantní minutáž = alespoň 45 minut během posledních dvou reprezentačních přestávek

CO BUDE DÁL?

Vzhledem ke všem okolnostem lze očekávat, že následující týdny budou pro Nottingham znamenat nevyhnutelný propad ligovou tabulkou. Během příštích šesti kol se v rozmezí zhruba jednoho měsíce utkají hned s pěti soupeři z obávané ‚TOP 8‘. Tato utkání by dle očekávání měla být pro Forest na body skoupá. Ale jeden nikdy neví, třeba bude pohádka Lesníků pokračovat…

Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *