Bournemouth zachránil bod za minutu dvanáct! Na remíze pro West Ham se podíleli i oba Češi
6 min readNavzdory silnému tlaku domácích Cherries vydržel bezbrankový stav až do samotného závěru utkání. Kdo ale během poločasové pauzy nepřepnul kanál, určitě nelitoval. I přesto že diváci na první gól čekali skoro 90 minut, bylo se na co dívat. Hammers přišli o vítězství v poslední minutě základní hrací doby.
Kladiváře v dohrávce 16. kola anglické Premier League čekal náročný výjezd na Vitality Stadium. Bournemouth už na svém stadionu v letošním ročníku porazil Manchester City, Arsenal nebo Tottenham. V základní jedenáctce West Hamu se kromě stálice v podobě Tomáše Součka objevil i Vladimír Coufal. Tomu uvolnil místo vykartovaný Emerson Palmieri. Jak si čeští reprezentanti vedli? Kdo má z výsledné remízy větší radost? A má ji vůbec někdo?
Úvodní desetiminutovka utkání šla jednoznačně za domácími Cherries. Ti od začátku jasně deklarovali, že mají doma v plánu kontrolovat hru a diktovat tempo. Hostující Hammers se zpočátku na polovinu soupeře podívali jen při rychlém protiútoku. Ty většinou po levé straně vedl rychlý Kudus, který je zároveň nejlepším dribblerem v probíhajícím ročníku Premier League. Po 15 odehraných minutách už měly oba týmy na svém kontě střelu do brankové konstrukce, přičemž oba celky se k tomuto zakončení dostaly po rychlém přechodu do útoku. Nejprve orazítkoval tyč domácí Semenyo a následně skončila na břevně technická střela Bowena.
S přibývajícím časem ale West Ham přeci jen přebíral iniciativu a Vladimír Coufal na pravé straně postupně ukazoval svou hodnotu při útočném snažení Kladivářů. Intenzita ofenziv obou týmů ale postupně klesala a většina druhé poloviny prvního dějství se odehrávala převážně mezi šestnáctkami obou týmů. Dalších zajímavých příležitostí jsme se tak dočkali až v posledních pěti minutách první půle. Akci hostí, kterou rozjel Coufal, zakončoval na zadní tyči po centru Wan-Bissaky druhý český reprezentant Souček. Jenže zpracování míče namísto střely z první ho stálo skvělou střeleckou pozici a nakonec si s jeho pokusem poradil dvojblok domácích hráčů. To na druhé straně mezi zakončujícím Ouattarou a brankářem Fabianskim nikdo nestál. Polský veterán v brance West Hamu se ale vytasil parádním zákrokem a zachránil tak svůj tým od gólu do kabin.
O poločasové přestávce pravděpodobně domácí kouč Iraola promluvil do duše svým svěřencům. A ti hned v úvodu druhé půle svého soupeře dost nepříjemně zatlačili. Dominance domácích Cherries se stupňovala a smyčka kolem Kladivářů se čím dál více stahovala. Z vyvinutého tlaku se nakonec do zakončení postupně dostali Ouattara, Kluivert, Christie, Semenyo a Zabarnyi – to vše v rozmezí deseti minut. Třikrát byl proti brankář Fabianski, jednou mu pomohl Max Kilman. Hlavička ukrajinského stopera domácích pozornost nepotřebovala, mířila mimo. West Ham i tento nápor ustál a v závěrečné patnáctiminutovce už hosté bránili v bloku 5-4-1 s pěti obránci a Füllkrugem čekajícím na možný protiútok. Lopetegui si byl zkrátka dobře vědom intenzivních závěrů Bournemouthu.
Deset minut před koncem vyhrál střídající Billing souboj proti Coufalovi a dostal se do výborné střelecké pozice. Jeho střelu ale zablokoval Kilman a následnou pumelici Christieho pro změnu vyrazil fantasticky chytající Fabianski. Jenže pak přišla osudová chyba Cherries v rozehrávce, kdy Ouattara sklepl dlouhý míč od Kepy přímo k Wan-Bissakovi, který centrem našel před bránou Füllkruga. Jeho pokus sice zlikvidoval Kepa, jenže centrovaný míč se otřel o ruku v šestnáctce bránícího Adamse. Sudí Kavanagh po rychlé kontrole u videa nařídil pokutový kop, který v 87. minutě s přehledem proměnil navrátilec do sestavy Lucas Paquetá.
Zdálo se, že Kladiváři, kteří prakticky celou druhou půli tahali za kratší konec, vyloupí Vitality Stadium. Jenže proti byl Enes Ünal, který přišel na hřiště na závěrečných deset minut. Svým druhým kontaktem s míčem vybojoval volný přímý kop před vápnem West Hamu, který následně nekompromisně zavěsil do levé horní části brány, kam Fabianski nedosáhl.
Spravedlivá plichta? Kdeže. Jenže fotbal nemusí být fér. Pro domácí Bournemouth by byla remíza až do penaltové situace spíše ztrátou dvou bodů než cenným ziskem. Vzhledem k okolnostem jsou ale nakonec určitě i za ten jeden bod vděční, protože ho vůbec mít nemuseli. I tak ale budou svěřenci Andoniho Iraoly zklamaní, protože dnes předvedli výkon, za který by si tři body zasloužili.
To West Ham by skoro 90 minut bral jakýkoli bodový zisk jako dar z nebes. Jenže pak Kladiváři lehce nebyli a o tři minut později stejně lehce i pozbyli. A tak jsou nakonec z výsledku určitě mrzutí i oni. Mohli být v pozici, kdy by je od horní poloviny tabulky dělily pouze 3 body. Takto zůstávají jen 7 bodů nad sestupovými vodami.
Česká stopa
Oba naši reprezentanti v zápase s Bournemouthem ukázali své silné i slabé stránky. Tomáš Souček potvrdil, že je velice platným hráčem pro jakoukoli verzi anti-fotbalu, kterou zrovna West Ham praktikuje. Lopetegui v něm má jistotu, pokud chce mít na hřišti neúnavného pracanta, který nevynechá žádný souboj, vypomáhá defenzivě a může být i hrozbou před brankou soupeře. Že mu Souček nenabízí eleganci ve středu pole, vytříbenou techniku ani neomylnou distribuci? Nevadí, od toho jsou na trávníku jiní. I bez těchto atributů je český záložník v současnosti nepostradatelnou součástí základní jedenáctky West Hamu.
To ale nemůžeme říct o druhém ex-slávistovi v dresu Kladivářů. Vladimír Coufal, stejně jako jeho reprezentační kolega, ukázal, co může nabídnout. Skillset rodákaza z Ostravy je vlastně dost podobný. Na trávník přináší dřinu, přímočarý tah směrem dopředu a dlouhé vhazování až do šestnáctky soupeře. V soubojích s Milošem Kerkezem, který je o 11 let mladší a tedy na vrcholu svých sil, si český fotbalista vedl velmi dobře a jejich duely byly ozdobou zejména prvního poločasu.
Coufalovy kvality jsou bohužel vykoupeny určitými limity. Jeho kopací technika nepatří mezi ty nejvytříbenější na postu pravého beka, ale rozhodně je dostačující pro tým, jako je West Ham. Proti Bournemouthu se dostal dvakrát do zakončení a v obou případech bylo vidět, proč se český obránce zatím na Ostrovech neprosadil. O mezerách v jeho defenzivní činnosti svědčí i to, že nadpoloviční většina nebezpečných situací Cherries vznikala právě na Coufalově straně hřiště. Ale to je dáno i tím, jak intenzivně podporuje útočné snahy svého týmu.
Bournemouth – West Ham 1:1 (0:0)
Branky: 90. Ünal – 87. Paquetá (pen.)
Karty: 23. Soler (WHU), 62. Álvarez (WHU), 63. Lopetegui (WHU, trenér)
Držení míče: 51 % : 49 %
Střely na branku: 9:3. Střely mimo: 6:6. Rohy: 12:6. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 6:11
Bournemouth: Arrizabalaga – Smith (68. Adams), Zabarnyi, Huijsen, Kerkez – Christie, Cook – Semenyo (68. Brooks), Kluivert (80. Billing), Ouattara – Evanilson (80. Ünal)
Náhradníci: Travers – Aarons, Hill, Kinsey-Wellings, Winterburn
Trenér: Andoni Iraola
West Ham United: Fabianski – Coufal, Mavropanos, Kilman, Wan-Bissaka (90+5. Casey) – Álvarez (75. Summerville), Souček – Paquetá, Soler (56. Füllkrug), Kudus (75. Scarles) – Bowen
Náhradníci: Areola – Ings, Irving, Luis Guilherme, Orford
Trenér: Julen Lopetegui