90min.cz

fotbalový magazín

Fotbalové osobnosti roku 2024: Nejlepší hráči a trenéři českého fotbalu podle 90 minut

7 min read
Getting your Trinity Audio player ready...

Letošní premiérový ročník ankety Fotbalové osobnosti roku ocenil výjimečné výkony českých hráčů na domácí i mezinárodní scéně. Hlasování probíhalo formou anket v rámci naší redakce. Zde jsou laureáti jednotlivých kategorií. Gratulujeme!

Trenér roku: Miroslav Koubek (FC Viktoria Plzeň)

Miroslav Koubek dovedl Viktorii Plzeň v sezoně 2023/2024 až do čtvrtfinále Konferenční ligy. Rozjetou Viktorku dokázala zastavit až Fiorentina, jež to později dotáhla do finále. V téže sezoně sice Viktorka v domácí lize zaostávala za pražskými „S“, v letošním ročníku je to ale úplně jiná písnička. Koubek se ukázal jako skvělý motivátor, který dokázal z hráčů v rozhodujících zápasech vytřískat maximum, jako například při výhře proti strádající Spartě a ambicióznímu Baníku. I v Evropské lize zatím Plzeň okupuje postupové pozice. Koubkův přístup ke hře a trenérské strategie byly často chváleny i odborníky a bývalými trenéry či reprezentanty. Za naši redakci tedy jasná volba!

Uznání si zaslouží ale také trenéři na druhém a třetím místě, tedy Jindřich Trpišovský z SK Slavia Praha a Pavel Hapal z FC Baník Ostrava.

Brankář roku: Antonín Kinský (SK Slavia Praha)

Když začínal Antonín Kinský tento rok na hostování v Pardubicích, tak ještě vůbec netušil, kam až to letos dotáhne. Ačkoli se do brány A-týmu Slavie Praha dostal v podstatě náhodou vinou zranění nové posily Jindřicha Staňka, jeho kopací technika a klíčové zákroky ohromily nejen domácí, ale i zahraniční fanoušky, a Kinský si tak po zápasech na mezinárodní i domácí scéně vysloužil skvělou reputaci a stal se jedním z hlavních pilířů slávistické defenzívy. Mnozí sice namítají, že to má ve Slavii vzhledem k výborně fungující obraně poměrně jednoduché, ale svoji kvalitu prokazoval i na hostování ve Vyškově nebo již výše zmíněných Pardubicích. Po zásluze se také dočkal pozvánky do seniorské reprezentace.

Dalšími umístěnými v této kategorii jsou Matěj Kovář z Bayeru 04 Leverkusen a Vítězslav Jaroš, který se skvěle prezentoval na hostování v sousedním Rakousku.

Obránce roku: Ladislav Krejčí (Girona FC)

Ladislav Krejčí završil první půlrok druhým domácím titulem v řadě a jako kapitán Letenských je považován za hlavní tvář veleúspěšné éry trenéra Briana Priskeho. Po následném přestupu do španělské Girony to z pohledu tohoto vyhlášeného hlavičkáře nevypadalo vůbec růžově a fanoušci populárního českého reprezentanta začali pochybovat, zda se nedopustil velké kariérní chyby. Nakonec mu však trenér přece jen dal důvěru a bývalý sparťan se mu za ni patřičně odvděčil. Krejčího univerzálnost, bojovnost a technická vybavenost mu umožnily stát se jednou z klíčových postav obrany Girony. Jeho přehled na hřišti a schopnost číst hru byly klíčové v mnoha zápasech, kdy dokázal zkrotit i ty nejlepší útočníky soupeře, jako například v zápase Ligy mistrů, kdy nejednou zastavil útočícího Dembelého z týmu PSG. Před pár dny byla navíc jeho výstavní trefa proti Villarrealu zvolena gólem měsíce.

Na druhém a třetím místě se umístili Karel Spáčil z FK Hradec Králové a Jan Bořil z SK Slavia Praha.

Záložník roku + Hráč roku: Pavel Šulc (FC Viktoria Plzeň)

Schopnost tohoto plzeňského klenotu číst hru, vycítit správný okamžik pro náběh za obranu a vytvářet šance pro spoluhráče ho právem pasovala na nejlepšího hráče tohoto roku. Šulc je také výjimečný svou střeleckou produktivitou a obzvlášť v této sezoně se stal hnacím motorem plzeňské Viktorky. Za loňskou a letošní sezonu nastřílel celkem 26 gólů a nezaostával ani v reprezentaci, v níž se blýskl zejména v zápase proti Ukrajině. Jeho šikovnost jistě bedlivě monitorují i mnohé kluby ze zahraničí a udržet ho v Česku i pro jarní část Chance Ligy bude pro Viktorku nadlidským úkolem. Fotbalová veřejnost totiž již dávno tuší, že českou ligu jednoznačně převyšuje.

Mezi nejlépe hodnocené záložníky zařazujeme i Šulcova spoluhráče Lukáše Červa, jenž se o druhé místo dělí s Tomášem Součkem, který již několikátý ročník tráví v anglickém West Hamu. Třetí místo připadlo Dominiku Janoškovi z NAC Breda.

Útočník roku: Patrik Schick (Bayer 04 Leverkusen)

V minulé sezoně se český reprezentant radoval z fenomenálního úspěchu v podobě zisku bundesligového titulu. Následné EURO sice nedopadlo podle přestav českých fanoušků, ale přesto si Schick připsal alespoň gól proti Gruzii. Vlažný vstup do probíhající sezony český kanonýr fanouškům bohatě vynahradil v posledních týdnech, kdy gólově rozhodně nezahálí. Nedávno dosáhl významného rekordu, kdy krátce po návratu z marodky přeskočil díky čtyřem vstřeleným gólům proti Freiburgu bývalého českého reprezentanta Jana Kollera, jehož připravilo pozici historicky nejlepšího českého střelce v Bundeslize.

Dalšími oceněnými v této kategorii jsou momentálně zraněný Jan Kliment, který se konečně uchytil v české lize a navázal na výkony ze Slovácka, kdy v ročníku 2020/2021 nasázel 10 ligových branek. Teď už jich má za polovinu sezony 11. Také nesmíme opomenout třetího Adama Hložka, který po přestupu do TSG 1899 Hoffenheim sbírá cenné minuty a postupem času i góly.

Talent roku: Matěj Šín (FC Baník Ostrava)

Matěj Šín patří k největším nadějím českého fotbalu. Talent, který vzešel přímo z baníkovské akademie, se v minulosti pral s rakovinou, ale ani ta mu nevystavila fotbalovou stopku. Mládežnický reprezentant, kterému je dokonce často předpovídána kapitánská budoucnost, ohromuje svou rychlostí, technikou a smyslem pro hru, což mu zajistilo místo mezi klíčovými hráči Baníku Ostrava. Šín se navíc ukázal jako hráč, který dokáže zvládnout tlak velkých zápasů. Výše jmenované atributy mu k nadšení celé Ostravy v listopadu dokonce vynesly nominaci do seniorské reprezentace.

Mezi další talenty jsme zařadili také Antonína Kinského a Patrika Vydru, jenž v této sezoně hostoval v FK Mladá Boleslav.

Objev roku: Matěj Mikulenka (SK Sigma Olomouc)

Matěj Mikulenka začal tento rok v rezervě Sigmy, ale tuto sezonu je jedním z nejpříjemnějších překvapení ročníku. Jeho výkony ve středu pole ukázaly, že má potenciál stát se oporou nejen svého klubu, ale i národního týmu. Mikulenka vyniká skvělou prací s míčem, přehledem a schopností tvořit hru pod tlakem. Navíc je výtečně fyzicky vybavený. Jeho vývoj během celého roku byl obdivuhodný a naznačuje, že má před sebou velkou budoucnost.

Další v pořadí skončili Patrik Vydra z FK Mladá Boleslav a Jakub Lapeš z Karviné.

Legenda roku: Marek Matějovský (FK Mladá Boleslav)

Marek Matějovský, jedna z ikon českého fotbalu a legenda Sparty a Mladé Boleslavi, byl oceněn za svou dlouholetou kariéru ověnčenou mnohými úspěchy zejména v rudém dresu. Jeho zkušenosti a přístup ke hře jsou inspirací pro mladší generace. Matějovský stále ukazuje, že nepatří do starého železa. Zmínit je třeba i jeho majstrštyk z utkání proti Českým Budějovicím ze začátku prosince, kdy se stal vůbec nejstarším střelcem hattricku v nejvyšší české lize.

Fotbalistka roku: Andrea Stašková (Galatasaray SK)

Andrea Stašková strávila první polovinu sezony v AC Milán, kde nastupovala vcelku pravidelně. Když se v létě odhodlala k přestupu, spekulovalo se o jejím návratu do Česka. Stabilní členka české reprezentace ale nakonec překvapivě zvolila turecký Galatasaray, kde se okamžitě zabydlela v základní sestavě a velkou měrou se zasloužila o postup týmu do skupinové fáze Ligy mistryň.

Na druhém místě se umístila Kateřina Svitková ze Slavie a také její spoluhráčka Gabriela Šlajsová.

Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *