Jarošova pohádka pokračuje aneb jak Vítek prvních 90 minut odchytal
4 min readNa začátku října v rozhovoru uznal, že ze své situace v Anglii není nadšený. O pět dní později debutoval v anglické Premier League. Nového trenéra Reds o svých kvalitách evidentně přesvědčil, protože včera večer nastoupil poprvé v základní sestavě. Jak dopadlo jeho prvních 90 minut za Liverpool? A proč z něj kouč Arne Slot musí mít bolehlav?
Když se před začátkem letošní sezóny český gólman ve službách Liverpoolu dozvěděl, že místo dalšího hostování zůstane na Anfieldu a bude zde plnit roli brankářské trojky, neskrýval zklamání. Záhy se ale ukázalo, že to tak nejspíš mělo být. Jaroš si totiž jen pár dní poté připsal první start v dresu LFC, když 11 minut před koncem zápasu s Crystal Palace střídal zraněného Alissona. Udržel nulu a podílel se tak na zachování nejtěsnějšího možného vedení 1:0 a třech bodech pro tým.
Kromě bezchybného výkonu po zápase okouzlil příznivce anglického klubu i svou angličtinou. Konkrétně svým „scouse“ akcentem, který je pro Liverpool charakteristický. Radost nepochybně udělal i trenéru Slotovi. Ten totiž do nominace pro pohárové utkání proti Brightonu v rámci Carabao Cupu zahrnul i mladíky v čele právě s Vítězslavem Jarošem v základní jedenáctce. To svědčí o velké důvěře v českého brankáře, poněvadž současný Brighton rozhodně není týmem, který by pro špičku Premier League znamenal pohodlné vítězství a jistý postup do dalšího kola poháru.
Odchovanec Příbrami, který sbíral zkušenosti v mládežnickém týmu pražské Slavie, znovu nezklamal. Svým včerejším debutem v základu bezesporu znovu stoupl v očích trenérského štábu LFC, a dokonce nad jeho včerejším výkonem určitě pozvednou obočí i za hranicemi Merseyside. Liverpool zvítězil 3:2 a Jaroš byl jedním ze stěžejních strůjců úspěchu svého týmu. I když musel dvakrát lovit míč ze své sítě, ani v jedné z těchto situací nemohl udělat více, aby inkasovanému gólu zabránil.
Od prvních minut se Čech ve službách Liverpoolu aktivně zapojoval do rozehrávky a bylo zřejmé, že hra nohama mu rozhodně není cizí. Že se cítí jistý v kramflecích dal jasně najevo i pressujícím soupeřům. Na míči působil sebejistě (chvílemi až správně drze) a klidně. Hned v úvodní patnáctiminutovce musel předvést i své brankářské dovednosti, když se na něj po rychlé akci Brightonu řítil středem šestnáctky Lamptey. Jaroš proti němu včas vyběhl a tváří v tvář soupeři zmařil první velkou příležitost v utkání. Jiné seriózní ohrožení jeho branky už se v první půli nekonalo, a jelikož se neprosadili ani Jarošovi ofenzivní spoluhráči, poločas skončil bezbrankovou remízou.
Český gólman se ale vyznamenal i v úvodu druhého dějství, když pohotovým zákrokem vyrazil dobře mířenou hlavičku Adingry. Při tomto zákroku jako bych viděl prime Alissona. Je vidět, že Jaroš od svých kolegů leccos pochytil. Před závěrečnou desetiminutovkou ještě předvedl dva bezproblémové zákroky proti hlavičkám Wieffera a znovu Adingry, a Liverpool tak šel do cílové rovinky s pohodlným dvougólovým vedením. Jen pár minut poté ale obránce Quansah vyrobil botu v rozehrávce, čímž daroval hráčům Brightonu míč přímo před vlastním vápnem. Pumelici Fergusona brankář Jaroš ještě zlikvidovat dokázal, na následnou dorážku Adingry už byl ale krátký. Mladý anglický stoper Liverpoolu si následně vypil kalich hořkosti až do dna, když v 90. minutě ve snaze o blok změnil směr pokusu, který na bránu vyslal Lamptey, tak nešťastně, že ani famózně chytající Jaroš neměl sebemenší šanci na střelu zareagovat.
Jaroš se tedy prezentoval výborným výkonem vyšperkovaným dvěma klíčovými zákroky a znovu očaroval fanoušky The Reds. Jejich reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Je šílené, že máme tři nejlepší brankáře na světě,” zveřejnil na sociální síti X účet @TheAnfieldWrap. A právě pod tímto příspěvkem se následně rozjela velká diskuze mimo jiné o tom, jestli je lepší Jaroš nebo Kelleher, který v hierarchii Liverpoolu plní roli dvojky (a momentálně jedničky vzhledem ke zranění Alissona). No a k tomu všemu se ještě po této sezóně bude na Anfieldu hlásit i nejnovější brankářská akvizice Giorgi Mamardašvili, který letos hostuje ve Valencii. On, Alisson Becker, Caoimhin Kelleher a právě český reprezentant budou před ročníkem 2025/26 usilovat o jeden ze dvou brankářských postů v anglickém celku. Nikdo nechce být dvojka, ale jednička může být jen jedna. Nebo snad přijde Arne Slot s nějakým šalamounským řešením? To se nyní asi nedozvíme, ale jedno je jisté. Nizozemského kouče musí už nyní bolet hlava jen při pomyšlení na to, jak příští léto hledá nejlepší možné řešení této patálie…