Sportovní ředitelé v pohybu: změny v anglické Premier League přehledně
4 min readV Premier League probíhají změny nejen na trávnících, ale i v klubových vedeních. V posledních letech vyměnily sportovní vedení kluby jako Chelsea, Manchester United a čeká to i Manchester City nebo Arsenal.
Hodně probírané jméno v posledních týdnech bylo Edu Gaspar, který se rozhodl odstoupit z pozice sportovního ředitele v Arsenalu. Sice se jim, společně s trenérem Mikelem Artetou, nepodařilo vyhrát mnoho trofejí, ale jejich snažení dostat Arsenal zpět mezi špičku bylo bezpochyby úpspěšné. Mezi nejzajímavější přestupy v době jeho působení patří momentálně už opory sestavy Gunners – Martin Ödegaard nebo Declan Rice.
Uvolněné místo po Gasparovi je stále volné, i když je to už pár měsíců od jeho odstoupení. Mezi hlavními kandidáty se objevuje i Tomáš Rosický, který momentálně působí v pražské Spartě. Bylo by zajímavé vidět někdejšího českého reprezentanta na tak prestižním místě a sledovat, zda by zvládl korigovat i o tolik větší klub, než je Sparta. Mezi konkurenty Rosického na post v Arsenalu se spekuluje o jménech jako je Luis Campos nebo Phil Giles. Edu Gaspar by se měl ujmout role v multiklubové struktuře kolem Nottinghamu Forest.
Změny čekají i úřadující mistry. Txiki Begiristain odstoupí ze své pozice na konci probíhající sezóny. V Manchesteru prožil celou éru pod Pepem Guardiolou, tedy nejúspěšnější období v historii klubu. Povedlo se mu dovést několik hráčů, kteří se na úspěších podíleli. V jeho pozici ho nahradí Hugo Viana, který momentálně působí v portugalském týmu Sporting Lisabon a podílel se například na přestupu Viktora Gyökerese. Pokud bude pokračovat ve stejných kolejích, tak se fanoušci Manchesteru City nemusí bát budoucnosti.
Do vedoucího týmu aktuální sezóny Liverpoolu se naopak vrátil Michael Edwards. Při svém prvním působení v klubu stál za přestupy, které pomohly Liverpoolu vyhrát Premier League i Ligu mistrů. Do klubu společně s ním vstoupil i Richard Hughes z Bournemouthu. Jak jsme však viděli v letním přestupovém období, když nepočítáme Federica Chiesu a Giorgiho Mamardashviliho, který přijde až po sezóně, z části staronové sportovní vedení žádné velké přestupy zatím nenabídlo. Dají se tedy očekávat změny spíše v budoucnu, a to i vzhledem ke končícím smlouvám několika opor.
Za zmínku stojí i práce sportovních ředitelů Chelsea, kde momentálně působí dvojice Paul Winstanley a Laurence Stewart. I vzhledem k výsledkům a drahým nákupům z posledních sezón, se někteří fanoušci Blues neztotožňují s prací této dvojice. Zajímavá je ale jejich strategie, co se týče délky smluv. U nově příchozích či prodlužujících opor není výjimečné vidět datum trvání kontraktu až do prvních let příští dekády. Na jednu stranu se díky této strategii zvyšuje hráčova hodnota a nepřichází v úvahu jeho odchod zadarmo. Na druhou stranu může nastat situace, kdy hráč získá pocit jistoty ohledně své budoucnosti a přestane se tolik snažit svými výkony. Nemluvě o tom, že by klub samotný chtěl hráče prodat, avšak ten by o to neměl zájem.
Změny ve sportovním vedení předních klubů v Anglii slibují další rozvíření zažitého pořádku. Léta, kdy Premier League dominovali Pep Guardiola, Jürgen Klopp a Mikel Arteta, podpoření svými letitýmy stálicemi v zákulisí, jsou pryč. Třeba začně znovu jednou platit, že nejvyšší anglickou soutěž může skutečně vyhrát kdokoliv.
Autor: Jan Vodák