VAR? Zaslouží červenou i bez zkoumání. Emoce a radost z gólů jsou více než milimetrové ofsajdy
4 min readMěla to být spása, po které volali fanoušci po celém světě. Dnes je kontroverzní nástroj, který budí čím dál větší emoce. Zrušte ho, ničí fotbal, volá jedna strana. Bez něj nastoupí opět „divoké devadesátky“, kontruje druhá. Ano, řeč je o VARu, pomocníkovi hlavního rozhodčího v obtížných situacích, které mohl přehlédnout či špatně vyhodnotit. Osobně nejsem ve fotbale zastáncem radikálních rozhodnutích, ale po šesti letech, co je video na scéně, musím konstatovat, že fotbalu více bere, než dává.
Plzeň v neděli hravě přehrála 5:0 Karvinou. Po zápasu si vzal slovo trenér domácích Miroslav Koubek. Trenérský bard si ale více než chvála výkonu svých svěřenců vzal na paškál právě VAR. „Nevím, zda-li jsem ještě jeho příznivcem. Zpočátku ano, ale víc a víc se ptám, jestli je to pro fotbal vůbec dobré. Ať rozhodují rozhodčí, fungovalo to tak 120 let. Blbé je, že se člověk raduje, má pocit uspokojení. Pak do toho vstoupí VAR v takových mikrosituacích a bere nám i divákům zážitky z gólů, emoce, které k fotbalu patří. Nezmění se to, můj názor není podstatný. Ale pocit hořkosti pociťuji víc a víc.“
Musím říct, že jsem ještě nečetl trefnější pojmenování situace od nějakého vrcholového fotbalisty či trenéra. Přitom já sám (asi jako drtivá většina fanoušků) jsem byl ze zavedení videa nadšený.
VAR prošel kdysi první zatěžkávací zkoušou v derby mezi Spartou a Slavií v březnu 2018. Sešívaní stáhli manko z 0:3 na 3:3, ale více než o jejich zmrtvýchvstání se mluvilo o zásahu videorozhodčího do hry. Celkově odebral jeden gól domácí Spartě, jeden Slavii, které v poslední minutě ještě přihrál penaltu. Byly v tom zmatky, trvalo to, ale spravedlnosti bylo učiněno zadost. „Díky za fair play,“ kvitoval i trenér Slavie Jindřich Trpišovský.
Porodní bolesti se měly odstranit a VAR měl být skvělým pomocníkem hlavních rozhodčích. A on možná i je, jen na povrch vyplavaly problémy, se kterými zřejmě nikdo nepočítal. Jako veliká nespravedlivost se brzy ukázala situace, která dvakrát pomohla například pražské Slavii. Jednou v lize na hřišti Bohemians, podruhé v Lize mistrů proti Interu Milán. Protivník sešívaných vstřelil gól, který byl posléze odvolán, a navíc byl proti „okradenému“ odpískán pokutový kop. Nutno podotknout, že se nejednalo o jasné penalty, ale spíše z cyklu „mohl jí písknout, i nemusel.“ Že se pro postižený tým jedná o obrovský psychický kopanec není nutné zdůrazňovat.
VAR začal vstupovat do utkání čím dál více, rozhodčí se stává de facto alibistou a dost často raději nic nezapíská a čeká, že ho případně kolega ve voze opraví. Nepomáhá to ničemu. Na posledním Euro vstupoval VAR do zápasu na můj vkus až přespříliš. Milimetrové ofsajdy a prapodivné pravidlo o ruce máme před očima asi všichni.
Nejvíce líto mi bylo španělského útočníka Mikela Oyarzabala. Ten vstřelil v 86. minutě už zmíněného šampionátu vítězný gól proti Anglii na hranici ofsajdu. Praporek zůstal dole, nicméně autor branky se viditelně příliš neradoval. Byl si vědom toho, jak často vstupuje VAR do utkání a zjevně se bál, že měl špičku kopačky v offsidu. Naštěstí pro něj a pro fotbal se o postavení mimo hru nejednalo.
To je přesně to, co výše zmiňuje trenér Koubek. VAR bere divákům i samotným hráčům radost z gólů. Sám jsem si minulý týden při sledování českého zástupce v předkole Ligy mistrů na tribuně po vstřelené brance řekl, že „oni tam stejně něco najdou…“ Za mě to je zkrátka v principu špatně. Milimetrové ofsajdy, lehké doteky rukou a penalty z ranku „kontakt tam byl“, mě nebaví.
Zajímavostí je také to, že jedinou z 30 nejkvalitnějších evropských lig, v níž byste VAR hledali marně, je švédská Allsvenskan. Ve Švédsku o zavedení videa rozhodovaly kluby, které musí být minimálně z 51 procent ve vlastnictví fanoušků. Ti se však ve většině případů postavili proti, a tak si zde mohou diváci vychutnávat fotbal bez ztráty emocí z gólů.
Ale abych nebyl jen chytrým, tak předložím řešení problému. Nechme offside tak, že útočník musí být celý za úrovní posledního obránce. Podobně jako v hokeji, když útočník nechává úmyslně nohu na modré čáře, aby postavení mimo hru negoval. Možnost intervence VAR pouze na signál z lavičky, maximálně jednou za poločas. Když správně, možnost zůstává. Když špatně, tým přichází o jedno střídání.
K nějaké změně dojít musí, současná situace je dlouhodobě neudržitelná.