90min.cz

fotbalový magazín

Preview: Slavii čeká náročný belgický soupeř

5 min read

Jindřich Jager - 90 minut

Dva dvojzápasy dělí pražskou Slavii od Ligy mistrů. Los se s ní moc nepáral a hned do 3. předkola nejslavnější evropské soutěže jí přiřknul za soupeře belgický Royale Union Saint-Gilloise. Tento soupeř možná zatím nemá v Evropě takové jméno, ale v posledních letech patří mezi nejlepší belgické celky, i on má však své slabiny.

Nové jméno na evropské fotbalové mapě

Royale Union Saint-Gilloise (zkráceně také Union SG nebo RUSG) je zdánlivě novým jménem na fotbalové scéně. Opak je však pravdou. V bruselské aglomeraci sídlící klub má bohatou historii, která sahá až do 19. století. V meziválečných letech byl bruselský tým dokonce nejúspěšnějším celkem v zemi se ziskem 11 titulů mistra Belgie. Poslední triumf je však již hodně vousatý, když sahá do roku 1935.

Poté přišla chudší léta a od sestupu v roce 1973 se klub střídavě protloukal mezi druhou, třetí a čtvrtou belgickou ligou. Od příchodu nového majitele však klub zaznamenal přímo raketový vzestup. Nejprve se roku 2021 dokázal po 48 letech vrátit zpět do Jupiler Pro League, načež v následujících letech vždy bojoval do posledního kola o ligový titul.

Nadstavba? Pro fandy Saint-Gilloise sprosté slovo

Jen těžko byste v Belgii hledali větší kritiky nadstavby v Jupiler Pro League, než jsou fanoušci Saint-Gilloise. A není se čemu divit. Tradiční klub z okraje Bruselu totiž v letech 2022 a 2024 vyhrál základní část soutěže o pět, potažmo o sedm bodů. Ani v jednom případě to však na titul nestačilo. Ještě blíž byl však mistrovský titul v sezoně 2022/2023, kdy drželi hráči RUSG titul v rukou ještě v 89. minutě posledního utkání, ale poté nechali Bruggy, kterým v utkání už o nic nešlo, třemi brankami otočit skóre z 1:0 na 1:3, což vedlo k propadu na třetí pozici v tabulce.

Poháry

Svou sílu ukazují fotbalisté Saint-Gilloise také v evropských pohárech. V sezoně 2022–23 dokázali projít až do čtvrtfinále Evropské ligy, kde podlehli Leverskusenu. V loňské sezoně pak ztroskotali v osmifinále Evropské konferenční ligy na tureckém Fenerbahce. Za zmínku však rozhodně stojí domácí výhra 2:1 nad Liverpoolem. Kdo utkání viděl, musel si poznamenat, že belgický celek svěřence Jürgena Kloppa totálně přeběhal.

Abnormálně rychlý tým

Pokud bychom chtěli jedním slovem charakterizovat hru belgického celku, tak je to rychlost. Belgický vicemistr si na většinu postů vybírá hráče, kteří svým pohybem patří k tomu nejlepšímu, co můžeme na evropských trávnících vidět. Navíc většina z nich je i velmi silných na míči. V drtivé většině utkání nastupují borci RUSG v rozestavení 3-5-2, přičemž střední záložník Puertas dostává na hřišti velkou volnost. Slabinou Pocognoliho týmu pak rozhodně není ani defenziva. Naopak hlavně ve venkovních zápasech někdy hrají opatrně zezadu a po zisku míče vyráží do smrtících brejků.

Puertas se nesmí dostat k míči

Největší oporou týmu je bez jakýchkoliv sporů španělský střední záložník Cameron Puertas. V loňské sezoně zaznamenal v nejvyšší belgické soutěži 11 branek a 19 asistencí. Ani se nelze divit, že jej server Transfermarkt nacenil na 15 milionů euro. Kolem osoby Puertase se točí celá hra celku a je nasnadě, pokusit se jej vyřadit ze hry. Ostatně možná právě zde může ležet klíč k úspěchu a jen málokoho by překvapilo, kdyby měl šestadvacetiletý Španěl stín v osobě Oscara Dorleyho.

Letní oslabení

Union SG prošel v létě změnou na trenérském postu, když dosavadní kouč Alexander Blessin vyslyšel volání St. Pauli. Uvolněnou pozici zaujal čerstvě sedmatřicetiletý Sébastien Pocognoli, který je v dospělém fotbalu trenérským nováčkem.

Ještě důležitější je fakt, že v létě opustilo klub útočné duo Mohamed Amoura – Gustaf Nilsson. První zmiňovaný si vyzkouší Bundesligu ve Wolfsburgu, druhý se stěhuje do Brugg. S oběma borci odešlo Unionu SG 34 z 80 loňských ligových branek. Pro Slavii je pozitivní nepochybně i to, že belgický celek se je pokouší nahradit především z vlastních zdrojů a jedinou větší posilou do ofenzivy je Mohammed Fuseini ze Sturmu Graz.

Sešívaní se však nemohou nechat tímto faktem ukolébat. Vicemistr Belgie už několikrát ukázal, že dokáže vytáhnout z klobouku neznámého hráče a udělat z něj hvězdu. Příkladem je třeba momentálně v Leverkusenu působící Victor Boniface.

Začátek sezony spíše rozporuplný

Sezonu začali hráči Saint-Gilloise výhrou v superpoháru, kde zdolali celek Brugg 2:1. Ligový začátek už tak slavný nebyl. V prvním kole Pocognoliho svěřenci remizovali na půdě nováčka z Denderu 0:0 a ve druhém ligovém utkání porazili po nepřesvědčivém výkonu Beerschot 3:1.

Trpišovský musí vybrat nejpohyblivější hráče

Velkou otázkou je, s jakou sestavou na Belgičany vyrukuje Jindřich Trpišovský. Jak už jsme se mnohokrát přesvědčili, sešívaný lodivod dokáže v pohárových zápasech vytáhnout z rukávu překvapivého žolíka. Dá se však očekávat, že vzhledem k typologii soupeře vsadí na to nejrychlejší, co v sestavě má. Ostatně sám na tiskové konferenci oznámil, že v základu se jistě objeví David Zima, který je díky svému pohybu hráčem do evropských zápasů.

Asi největší otazníky se vznáší nad složením sešívané defenzivy. Velmi citelnou ztrátou bude bezpochyby absence Tomáše Holeše, jenž si bude odpykávat trest na jedno utkání za červenou kartu proti AC Milán. Slavii tak bude chybět jak jeho řízení obrany, tak jeho klid v rozehrávce. Ještě větší ranou by pak možná byla absence rychlonohého Davida Douděry, jehož start je nejistý.

Ze slov trenéra Trpišovského se dá odvodit, že šanci v základu dostane Lukáš Masopust a až stav Davida Douděry rozhodne o tom, zda jej nasadí do obranné trojice nebo na křídlo.

Autor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *