PŘEHLEDNĚ: Nový systém evropských pohárů. Co se změnilo a kde hrají české týmy?
4 min readEvropské poháry procházejí zásadními změnami. Liga mistrů, Evropská liga i Konferenční liga nyní fungují podle nového formátu, který přináší výrazné změny. Českým fanouškům se nabízí atraktivní soupeři, na které narazí Sparta, Slavia, Plzeň i Mladá Boleslav. Pojďme si přehledně ukázat, jak nové pohárové soutěže fungují a kde se budou české kluby utkávat.
Nový formát evropských pohárů
Od letošní sezóny (2024/2025) už neplatí klasický systém skupin, který byl v evropských soutěžích dlouholetou tradicí. Místo toho se každá soutěž hraje podle „ligového systému“ s jedinou velkou tabulkou pro všechny týmy. Tento model se uplatňuje ve všech třech hlavních soutěžích: v Lize mistrů, Evropské lize a Konferenční lize.
Základní principy nového formátu:
- Jedna tabulka se 36 týmy ve všech třech soutěžích.
- Osm zápasů v základní části pro každý tým v Lize mistrů a Evropské lize (čtyři doma a čtyři venku). V Konferenční lize je to šest zápasů (tři doma, tři venku).
- Po základní části postoupí prvních osm týmů přímo do osmifinále. Týmy na 9. až 24. místě budou hrát předkolo play-off. Týmy na 25.–36. místě končí bez možnosti postupu do nižší soutěže.
- Nově při losu mizí výhoda koeficientu, protože týmy dostanou z každého koše stejný počet soupeřů. Koeficient však oproti dřívějším dobám hraje větší roli při přerozdělování finančních prostředků, což pozitivně pocítila hlavně pražská Slavia.
- Play-off fáze se losuje po základní části a pavouk je pevně dán až do finále.
Co zápasy českých týmů?
České kluby si v evropských pohárech zahrají proti velmi zajímavým soupeřům.
Liga mistrů: Sparta Praha
Sparta se v základní fázi utká s osmi soupeři. Doma přivítá prestižní týmy, jako jsou Inter Milán, Atlético Madrid a Brest. Venku čekají Spartu zápasy proti Manchester City, Leverkusenu, Feyenoordu. Zápasy se Salzburgem a Stuttgartem mají letenští za sebou a pyšní se aktulními čtyřmi body.
Evropská liga: Slavia Praha a Viktoria Plzeň
- Slavia Praha bude čelit doma týmům jako Fenerbahce, Anderlecht a Malmö. Zápasy venku pak odehraje proti Frankfurtu, PAOKu Soluň a Bilbau. Zápasy proti Ajaxu a Ludogorci má Slavia za sebou a se čtyřmi body je na 9. místě.
- Plzeň se doma utká například s Manchesterem United, Anderlechtem a Realem Sociedad. Venku ji čekají souboje proti PAOKu, Dynamu Kyjev a Bilbau. Plzeň už dokázala uhrát po bodu s Ludogorcem a Frankfurtem a se dvěma body je dvaadvacátá.
Konferenční liga: Mladá Boleslav
Mladoboleslavští fotbalisté se v Konferenční lize střetnou doma s Betisem Sevilla, Jagiellonií a Luganem. Na venkovních hřištích je čekají zápasy proti Molde a Vitórii. Mladá Boleslav podlehla Noahu a po jednom zápasu má 0 bodů.
Nový systém turnaje
V každé soutěži se během základní části týmy střetnou pouze jednou s každým soupeřem, což znamená, že odvety v základní části už nejsou součástí turnaje. Tento formát přináší:
- Více rozmanitých soupeřů: Každý tým hraje proti osmi (v Lize mistrů a Evropské lize) nebo šesti (v Konferenční lize) různým soupeřům, což znamená větší šanci vidět zápasy proti kvalitním evropským klubům.
- Delší základní fázi: Zápasy v Lize mistrů a Evropské lize probíhají od září až do konce ledna. Konferenční liga skončí o něco dříve, už v prosinci.
- Žádné sestupy: Týmy, které skončí v dolní části tabulky, nemohou „sestoupit“ do nižší soutěže, jako tomu bylo v minulých letech.
Finále evropských soutěží
Každá soutěž bude zakončena klasickým finálovým zápasem na neutrální půdě:
- Finále Ligy mistrů se bude konat v mnichovské Allianz Areně.
- Finále Evropské ligy proběhne ve španělském Bilbau.
- Finále Konferenční ligy se uskuteční v polské Vratislavi.
Tento nový systém evropských pohárů přináší více zápasů a atraktivních soupeřů pro všechny fanoušky, včetně těch českých, kteří se mohou těšit na kvalitní evropské protivníky.