Když talent zůstává v rodině: Slavní fotbaloví sourozenci
7 min readNeville, James, Hazard, to je jen pár příkladů slavných fotbalových sourozenců. Fotbalový svět takových scénárů, kdy v jedné generaci prorazí víc než jeden ze sourozenců, zná dost. Tady je pět takových.
Bobby a Jack Charlton
Jednou z vůbec nejstarších sourozeneckých dvojic na fotbalových trávnících jsou bratři Charltonové. Mladší Jack strávil veškerou svou kariéru v Leeds United, se kterým zdvihl nad hlavu trofej pro vítěze první i druhé anglické ligy. Zároveň se stal vítězem FA Cupu i ligového poháru. Na rozdíl od svého bratra nevyčníval ve střílení branek, a to zejména proto že hrál na pozici stopera. I přes nepříliš ofenzivní pozici však zapsal úctyhodných 76 vstřelených gólů.
Známější, dnes již Sir, Bobby Charlton svou fotbalovou kariéru obětoval Manchesteru United. V dresu rudých ďáblů nastřílel neuvěřitelných 245 branek, na kterých potřeboval 746 zápasů a do roku 2017, než rekord překonal Wayne Rooney, byl historicky nejlepším střelcem klubu. Mimo jiné v roce 1966 vyhrál Zlatý míč, ke kterému mu pomohla výhra domácího mistrovství světa, kterou slavil společně se svým bratrem. Podobný počin se povedl už pouze bratrům Walterovým (Západní Německo, 1654).
Michael a Brian Laudrup
Dánští bratři Laudrupové jsou společně s Peterem Schmeichelem zřejmě nejlepší fotbalisté Dánska v historii. Brian Laudrup je o 4 roky a 11 měsíců mladší než jeho bratr Michael, který měl zřejmě lepší kariéru. Ačkoliv i přesto, že Brian hrál „pouze“ za Bayern Mnichov, Ajax, Chelsea nebo AC Milán, tak je to právě on, kdo je v Dánsku daleko známější. Celé to má jednoduchý důvod, vyhrál s Dánskem EURO. Na rozdíl od svého bratra i přes neshody s trenérem Richardem Mollerem na turnaj odjel a nesmazatelně se zapsal do historie své země.
Jak už bylo zmíněno, tak Michael EURO nevyhrál, ačkoliv si lidé často mylně myslí, že byl taktéž součástí vítězného týmu. Ve své kariéře má ovšem opravdu velkolepé kluby: Real Madrid, Juventus, Ajax, Lazio nebo i Barcelonu, se kterou v roce 1992 vyhrál Ligu mistrů. Španělskou ligu okraloval dokonce 5x, jednou s Realem a hned 4x s Barcelonou. Michael Laudrup byl jedním z prvních hráčů, kteří vyměnili Real Madrid přímo za Barcelonu, nebo opačně, když v roce 1994 zamířil do Madridu za necelých 10 milionů eur.
Phil a Gary Neville
Bratrské duo Phil a Gary Neville se proslavilo především hraním za Manchester United, kde společně působili do roku 2005 než mladší Phil přestoupil do Evertonu. Kuriozitou bylo, že oba bývalý hráči nastupovali na postech krajních obránců, Gary hrál většinou zprava a jeho bratr nastupoval na levé straně. Společně vyhráli Ligu mistrů v roce 1999, dokonce 6x zvedli nad hlavu trofej pro vítěze Premier League, 3x se radovali z FA Cupu, 3x z anglického Superpoháru a také jednou z Interkontinental cupu. Bratry od sebe dělí 2 roky a paradoxně mezi konci jejich kariér se napsaly taktéž roky 2.
Gary se nesmazatelně zapsal do historie klubu z Old Trafford, jelikož v jeho barvách odehrál 601 duelů, během kterých vstřelil 7 branek a připsal si 50 asistencí. Krom trofejí, které vyhrál společně se svým bratrem po jeho odchodu získal ještě 2x Premier League, 2 anglické Superpoháry, jeden FA Cup a jednu Ligu mistrů. Od bratra ho navíc liší porce zápasů za národní tým, kde nastoupil 89x, což je o 30 startů víc než má na kontě Phil.
Kolo a Yaya Touré
U většiny sourozeneckých párů je patrné, který z bratrů měl, popřípadě má, lepší kariéru. U dua z Pobřeží Slonoviny to ovšem nelze lehce určit. Kolo Touré, který nastupoval na pozici stopera, popřípadě na kraji obrany, během své kariéry vystřídal několik elitních celků, především tedy v Premier League. V roce 2002 ho koupil za necelých 200 tisíc eur Arsenal, kde psal historii. Právě Kolo byl jednou z klíčových postav tzv. Invicibles ze sezony 2003/04. V Londýně odehrál 326 zápasů, než se přestěhoval do Manchesteru City. V dresu vznikajícího giganta během 4 sezon přidal další ligovou trofej. Aby toho nezapsal málo, tak do své kariéry ještě přidal 3 roky na Anfield Road a poslední zápas odehrál v dresu Celticu, se kterým taktéž vyhrál domácí soutěž.
Yaya Touré má podobně pestrý životopis. Na evropskou scénu vstoupil v roce 2004 v dresu ukrajinského Matalurgu, hned po sezoně se stěhoval do Olimpiacosu, kde získal ligovou trofej a hned po roce opět měnil dres. Tentokrát si ho vyhlédlo Monako. V dresu celku z monackého knížetství taktéž strávil pouze sezonu a v létě 2007 byl představován jako nová posila na Camp Nou. Na jednom z nejslavnějších fotbalových stadionů strávil 3 roky, během kterých získal Ligu mistrů, 2x La Ligu, evropský Superpohár nebo MS klubů. Po neshodách s Guardiolou Yayu získal Manchester City, kde si zahrál společně se svým bratrem a stal se jedním z nejlepších záložníků v historii Premier League. Během 8 let na Etihad získal hned 3 domácí ligové trofeje, ke kterým přidal také anglické poháry. V roce 2015 dovedl Pobřeží Slonoviny k výhře na africkém poháru národů, což byl jeho poslední mezinárodní turnaj. Svou kariéru ukončil v čínské lize.
Eden a Thorgan Hazard
Belgické duo má jasného vítěze, Eden Hazard svého bratra Thorgana předčil ve všech ohledech. Poprvé jsme o Edenovi mohli slyšet v dresu Lille, kde se stal 2x v řadě hráčem sezony a LOSC dovedl k francouzskému titulu. Poté už následoval přestup na Stamford Bridge za 35 milionů eur. Modrý dres oblékal 7 let během kterých zapsal úctyhodných 352 zápasů, 110 branek a 85 asistencí. Navíc se podílel na 2 výhrách Premier League, na kterých měl téměř zásadní podíl. Když v létě 2019 přestupoval za 120 milionů euro do Realu Madrid, tak ho všichni považovali za nástupce slavné značky CR7. Přestup ovšem nedopadl dle přestav, častá zranění nebo nadváha během letních přestávek nakonec přinesla pouze 76 startů za 4 roky. 7 vstřelených branek taktéž není žádné závratné číslo, působení v Madridu tak vrhlo na Edenovu kariéru šedý stín.
Thorgan svou kariéru rozzářil taktéž ve Francii, v dresu Lens. Společně s bratrem v roce 2012 přestoupil do londýnské Chelsea, kde však neodehrál během 3 let ani minutu. Všechny sezony strávil na hostování. Na pomoc mu nakonec přispěchala Borussia M’gladbach, kde za 4 strávené sezony nasázel 46 branek a přidal 44 asistencí. V tuto dobu to vypadalo, že bude svému bratrovi šlapat na paty. Další přestup do Dortmundu ovšem jako kdyby Thorgana pohřbil. Křídelník střídal světlé a temné okamžiky, až vedení BVB došla trpělivost a poslalo ho na hostování do PSV Eindhoven. V Nizozemsku strávil půl rok v období leden 2023 až červen téhož roku a pomohl k zisku titulu. Nyní je kmenovým hráčem belgického Anderlechtu, který v lednu nastoupil k duelu v Plzni.
Reece a Lauren James
Sourozenecké duo Reece a Lauren James je zřejmě jediným, kde širší fotbalový svět zná slavného muže i ženu. Reece je odchovancem Blues a krom sezony 2018/19, kdy byl na hostování ve Wiganu, na Stamford Bridge strávil zatím celou svou kariéru. Ve svých 25 letech je však stále provázen častými zraněními, které ho brzdí v rozvíjení nepochybně velkého potenciálu. Zatím má k 1.2.2025 na kontě 166 duelů za A-tým, se kterým získal Ligu mistrů, evropský Superpohár a MS klubů. Kvůli svým zraněním toho příliš neodehrál ani v národní týmu, kde má doposud zapsáno pouhých 16 startů.
Lauren James je o 2 roky mladší a působí v ženském týmu Chelsea. Minulá sezona byla doposud její nejlepší, nastřílela totiž 13 branek a dostala se dokonce do nejlepšího ženského týmu za kalendářní rok 2024. Se svým týmem vyhrála ve všech 3 sezonách ligovou soutěž a k tomu 2 FA Cupy. Další FA Cup přidala s Manchesterem United, kde působila před přestupem do Londýna. Na mezinárodní scéně společně s anglickou reprezentací dobila Pohár Arnolda Clarka a taktéž slavila výhru ve Finalissimě 2022.